طرح واره معیارهای سرسختانه چیست

طرح واره معیارهای سرسختانه چیست

🔶افرادی که در دام طرح واره معیارهای سرسختانه (Unrelenting Standards) افتاده اند، احساس اصلی شان این است که تحت فشارند. هیچ گاه روی آرامش را نمی بینند و از زندگی لذت نمی برند.
همیشه به خودشان سخت می گیرند که پیشرفت کنند. دائم می جنگند که در هر کاری (ورزشی، تحصیلی، خانوادگی، تفریحی) بهترین باشند.

🔸حتی برای انتخاب شریک زندگی نیز معیارهای سخت گیرانه ای دارند و انگار در جستجوی ناکجاآباد هستند.
باید در همه چیز بهترین باشند. بهترین خانه، بهترین کار، بهترین لباس، بهترین فرزند. نظم و ترتیب برای این افراد جایگاه خاصی دارد. همه چیز باید مرتب و منظم باشد.

🔶دیگران وقتی با چنین افرادی روبه رو می شوند به معیارهای سرسختانه ی آنها پی می برند. خود این افراد از سخت گیرانه بودن معیارهایشان چندان آگاه نیستند.از نظر این افراد چنین تلاش سخت گیرانه ای فقط تلاشی معمولی است.

🔸کسانی که گرفتار این تله ی زندگی شده اند موفقیت های زیادی کسب کرده اند. جالب اینکه اطرافیان انها از موفقیت هایشان بیشتر خوشحال می شوند تا خودشان. دیگران فکر می کنند که شما خیلی موفق هستید، اما شما کسب این موفقیت ها را کاری معمولی و پیش پا افتاده می دانید. از نظر خودتان عملکردتان معمولی است.

🔸علائم جسمی استرس مثل تحریک پذیری و سندرم روده تحریک پذیر در این افراد زیاد مشاهده می شود. ممکن است از علائمی مثل فشار خون، زخم معده، زخم کولیت، بی خوابی، خستگی، حملات وحشتزدگی، ضربان قلب نامنظم، چاقی، کمردرد، مشکلات پوستی، آسم و آرتروز در عذاب باشند.