کوچینگ چیست ؟

کوچینگ چیست ؟

کوچ خواستار ایجاد یک ارتباط مؤثر با فردی است که می‌خواهد با او کار کند یعنی یک زیربنا بکشد که بسیار محکم است. این شامل رازداری، امنیت، احساس اعتماد و اطمینان است و این عوامل سبب می‌شوند تا فرد بتواند به‌راحتی با کوچ خود ارتباط برقرار کند و تمام مشکلات و دغدغه‌اش را بدون هیچ واهمه‌ای بیان کند و به خودش اجازه دهد حرف‌هایی را بزند که با بقیه مطرح نمی‌کند. ایجاد این جو، خود یک مهارت است که این امنیت و اعتماد را به وجود میاورد.

کوچ‌های حرف‌هایی، طبق یک چهارچوب خاص و یک اصول اخلاقی مشخص، چه کسانی هستند؟ چگونه این اتفاقات را رقم می‌زنند؟

در اینجا اصول اخلاقی می‌گوید، کوچ مانند یک آیینه شفافی عمل می‌کند که اگر واقعیتی را می‌بیند، آن را جلوی شما می‌گذارد تا خودتان آن را ببینید. این آیینه هیچ‌گونه قضاوتی برای شما نمی‌کند اما اگر قضاوت کند، این آیینه چندان آیینه شفافی نیست. اگر شما این آیینه را قبول ندارید، ما شمارا قبول داریم و میگوییم شاید این آیینه درست نبوده برای همین یک آیینه دیگر مقابلتان قرار می‌دهیم؛

کوچ حرفه‌ای

یعنی رازداری و عدم قضاوت. یک کوچ، احترام مراجع کننده‌اش را حفظ می‌کند و شمارا باور دارد و شمارا حتی از خودتان بهتر می‌شناسد که شما می‌توانید.

.

❇هدف مراجع❇

مراجع به دنبال ایجاد تغییر است. او چیزی را می‌خواهد که الآن ندارد.  معمولاً خودش به دنبال آن رفته اما یا سرعتش کم بوده یا ظاهراً نمی‌شود به آن رسید و یا هر دو. این دغدغه مراجع است اما دغدغه کوچ این است که مراجعش به چیزی که می‌خواهد، برسد و یکی از تفاوت‌های کوچ با حرفه‌های دیگر این است که کوچ باید بداند مراجعش در حال حاضر کجاست و به کجا می‌خواهد برسد و وقتی مراجع می‌داند الآن کجاست و آن شفافیت و وضوح پدیدار شود که کجا می‌خواهد باشد، اینجا در این‌ بین یک‌ فاصله به وجود می‌آید و می‌تواند این را ببیند و اینجاست که کوچ با ابزارهایی که دارد و آن محیط و ارتباطی که ایجاد کرده، اقدام می‌کند و قدم‌هایی برای مراجع ایجاد می‌کند که به سمتی که می‌خواهد برود. چنانچه این قدم‌ها با تشویق، ترغیب و قدردانی همراه باشد، مراجع به هدف خودش یعنی تغییر می‌رسد.

آمار بدست آمده از سازمان پیشگیری و درمان بیماری ها درآمریکا،نشان می دهد،سالانه درحدود ۴۸۰۰۰۰نفر،دراین کشور جان خود را بر اثر کشیدن سیگار از دست می دهند،آمار مرتبط نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفر،حدود ۷نفر،قصد ترک کردن سیگار را دارن (۶۸درصد).اگر چه روش های چون طب سوزنی وسایر راه کارها برای این کار پیشنهاد می شود (ریچادر بارکر)از متخصصان زبده هیپنوتیزم، این روش را یکی از راهکارهای موثر می داند.

بدون شک یکی از بهترین روشهای موجود میباشد

ضمنا باید درنظر گرفت که با این حال، گفته میشود

که هیپنوتیزم درمانی یکی از روشهای ترک سیگار در افراد سیگاری است.

به گفته محققان،آقایان در مقایسه با خانم ها واکنش بهتری به هیپنوتیزم نشان می دهند و نرخ موفقیت بالاتری دارند.

این تفاوت در سایر روشهای  ترک سیگار نیز مشاهده شده است.

با آرزوی قلبی آرامش برای شما دوستان و عزیزان همیشه