تله آسیب پذیری

تله آسیب پذیری

عضی افراد نسبت به برخی مسائل حساس‌تر از بقیه افراد هستند. این افراد احساس اضطراب بیشتری را نسبت به آدم‌های دیگر تجربه می‌کنند؛ که به اصطلاح افرادی آسیب‌پذیر(تر) هستند.
این نگرانی و اضطراب اغلب در حوزه‌های؛
۱- سلامتی و بیماری
۲- خطر
۳- فقر
۴- از دست دادن کنترل
می‌باشد.

تله آسیب پذیری چیست؟ طرحواره آسیب پذیری درمان دارد؟ | روانشناسی سیمیاروم
۱-سلامتی
برای مثال فردی که دائم نگران اینست که بیماری خاصی گرفته باشد‌. پرهیزها و مراعات زیادی در بهداشت و سلامت خود می‌کند. با تمام اطمینانی پزشکان درباره سلامتی او می‌دهند اما باز او آسیب‌پذیری بالایی در این حوزه دارد. این افراد اغلب به سمت وسواس‌ها هم کشیده می‌شوند. مرتب وضعیت جسمی خود را چک می‌کنند. مقالات و نشانه‌هایی که مربوط به بیماری‌های ترسناکشان است را پیگیری می‌کنند.
در کل حوزه‌های این آسیب‌پذیری بستگی به تجربیات او در طول زندگی دارد. ترس از بیماری ممکن است ناشی از این باشد که او یا عزیزی از او در کودکی بیماری سختی گرفته باشد. ممکن است بر اساس آسیب‌پذیری والدین در همین مورد آموخته شده باشد و مرتب از طرف والدین به شما هشدار داده می‌شده. چیزی که واضح است اینست که شما از این آسیب‌پذیری و ترس در رنج هستید و دوست داشتید اندکی آسوده‌تر نسبت به این مسائل برخورد می‌کردید.

۲- خطر
این افراد ترس شدیدی دارند که امنیت خود یا نزدیکانشان به خطر بیوفتد. این افراد خطر را بیشتر از آن چیزی که هست برآورد می‌کنند و همیشه مراقب و مواظب هستند که مبادا خطری شما را تهدید کند. این افراد اغلب فوبی‌هایی نظیر ترس از تصادف، سقوط هواپیما، زلزله و.‌. دارند.

۳- فقر
در این افراد نگرانی مالی دست از سرشان بر نمی‌دارد. این نگرانی خیلی به محتوای جیب آنها کاری ندارد حتی اگرجیبی پر پول داشته‌باشند باز هم می‌ترسند که روزی چیزی نداشته باشند‌. برای این افراد مرز بسیار باریکی بین فقر و ثروت وجود دارد. هیچ‌گاه دست از پس‌انداز کردن بر‌نمی‌دارند و به راحتی هم خرج نمی‌کنند.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *