چرا در روان‌درمانی به خاطرات کودکی می‌پردازیم؟

مشکلات عاطفی و عمیق ما ریشه در دوران کودکی و نحوه ارتباط ما با اطرافیان دارد.

بطور مثال:

مشکلات عاطفی/دختری که وقتی مردی بی اجازه دستش را می‌گیرد با اینکه معذب می‌شود ولی اعتراضی نمی کند.

ممکن است پدری دیکتاتور داشته که کسی در خانواده حق اعتراض به او را نداشته. بنابراین این دختر عادت کرده حس بد را در خود نادیده بگیرد، مطیع باشد و اعتراض نکند.

مشکلات عاطفی /یا کسی که در رابطه عاطفی تحقیر و توهین زیادی را تحمل می کند ولی همچنان عاشق فرد بدرفتار است و در رابطه با او می ماند احتمالا به شرایطی شبیه به این در خانه عادت داشته. او احتمالا از سمت یکی از والدینش علاقه و مراقبت را بهمراه سرزنش و بدرفتاری تجربه کرده است بنابراین ناخوداگاه به این نتیجه رسیده است که این مسائل بین کسانی که همدیگر را دوست دارند طبیعی است و باید تحملشان کرد،

مشکلات عاطفی/همینطور کسانی که مدام خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند و احساس بی ارزشی می‌کنند. احتمالا سالها از سمت والدینشان با این و آن مقایسه شده‌اند و در این مقایسه ها بازنده بوده‌اند.  مقایسه‌گری و احساس بازنده بودن تبدیل به سبک زندگی آنها شده است،

مشکلات عاطفی/کودکانی که احساس آنها در خانواده محلی از اعراب نداشته باشد و حق و حقوق شان براحتی نادیده گرفته می‌شده، اگر در بزرگسالی دیگران حقوقشان را رعایت نکنند برایشان چیز عجیبی نیست، و چون عمیقا برای خود حقی قائل نیستند گاهی حاضرند بمیرند ولی از کسی درخواستی نکنند.

مشکلات عاطفی/ما در سالیان کودکی و نوجوانی با سبک زندگی خاصی بزرگ می شویم و عادت می کنیم دنیا را از آن دیدگاه ببینیم. اغلب ما خودمان را همانطور می بینیم که والدینمان می دیدند و طوری با خودمان رفتار می کنیم که آنها با ما رفتار می کردند. برای همین خودمان را به باد انتقاد می گیریم، مقایسه می کنیم ، به خودمان آسیب می زنیم، یا برعکس تصور می کنیم که فردی خاص و استثنایی هستیم.

آیا می شود این سبک تعبیر و تفسیر ذهنی را تغییر داد.؟

هرچه این عادت های ذهنی طولانی‌تر در ما شکل گرفته باشد شکستن آنها دشوارتر می شود اما می‌توان انها را متعادل کرد و اولین قدم هم این است که گذشته خود را خوب ورق بزنیم و با دقت بخوانیم.

جمله ای منصوب به مارگارت تاچر هست که می گوید: “ملتی که تاریخ خود را فراموش کند محکوم است آن را تکرار کند!”

این جمله را می توان به خوبی در مورد تاریخچه شخصی آدم ها هم بکار برد: “کسی که گذشته اش را فراموش کند، محکوم است که بارها آن را تکرار کند.”

———————————————————————————-

خدمات مرکز مشاوره و روانشناسی مهروان:

–        مشاوره تحصیلی.

–        مشاوره پیش از ازدواج

–        مشاوره فردی

–        مشاوره کودک و نوجوان

–        مشاوره شغلی و سازمانی

–        مشاوره خانواده

–        کارگاه های آموزشی

تحولات رو به افزایش جامعه در اثر حرکت سریع به سمت زندگی ماشینی، منجر به رخدادهایی می‌شود. که انسان امروزی به تنهایی قادر به حل یا کشف آن نیست و برای همنواسازی با شرایط جدید، استفاده از مشاور ضرورت انکار ناپذیر جامعه مدرن است.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *